Salon ogrodowy jako
integralna część mieszkania!

Zakup mieszkania jest niewątpliwie ważną decyzją. Podczas wyboru lokalu zwracamy uwagę na wielkość powierzchni użytkowej, rozkład pomieszczeń, okien i drzwi. W skład niektórych apartamentów wchodzą także ogródki, tarasy, loggie czy balkony. Nie każdy na tym etapie zakupu zastanawia się nad funkcjonalnością czy planowaniem tej powierzchni. Niewątpliwie jednak możliwość korzystania z zewnętrznej części przynależnej do mieszkania stanowi duży atut. Dlatego też warto wziąć pod uwagę jej odpowiednie zagospodarowanie. W przypadku pomieszczeń z przydzieloną do nich powierzchnią zewnętrzną, winniśmy podchodzić jako do integralnej całości. Tarasy, balkony czy przydomowe ogródki w praktyce stanowią dodatkową część salonu czy sypialni. Ze względu na jej rolę użytkową jak i estetyczną ważne jest, abyśmy zaaranżowali ją odpowiednio do naszych potrzeb. Dla dobrego samopoczucia wzbogacili o ulubioną roślinność.

Dodatkowa powierzchnia użytkowa

Właściwie  zaaranżowany ogródek, taras czy balkon poszerza optyczne wrażenia przestrzeni użytkowej. W zależności od naszych potrzeb możemy wykorzystać je do celów wypoczynkowych, rekreacyjnych, czy zagospodarować bujną roślinnością. Zazwyczaj jednak największą potrzebą mieszkańców jest możliwość korzystania z biernego wypoczynku oraz odbywania towarzyskich spotkań. Dlatego posiadając powierzchnię zewnętrzną, powinniśmy dążyć do zaprojektowania przemyślanej formy salonu ogrodowego. W tym celu najlepiej poprosić o konsultacje z architektem krajobrazu, który zadba o detale. 

Materiały i kolorystyka
Jeśli chcemy, aby nasz salon ogrodowy stał się integralną częścią mieszkania, warto czerpać inspiracje z jego obecnego wystroju. W tym celu powinniśmy wybierać materiały do budowy nawierzchni, elementów małej architektury czy ozdób, które będą nawiązywały do tych zastosowanych wewnątrz. Dzięki temu nasze mieszkanie uzyska dodatkową zieloną powierzchnię, której elementem dzielącym jest przeszklenie balkonowe. Zabieg ten umożliwia estetyczne nawiązanie i scalenie części zewnętrznej z wewnętrzną. Traktowanie tarasu czy balkonu jako salonu ogrodowego niejako narzuca nam też sposób jego aranżacji. Powinna ona obejmować udogodnienia, które pozwolą nam na komfortowe jego użytkowanie. W zależności od rozwiązań projektowych, nasz salon ogrodowy może być częściowo wydzielony od reszty otoczenia (np. ogrodu sąsiadów) elementami trwałymi takimi jak części ogrodzenia, panele czy trejaże, a także zielenią w formie żywopłotów, rabat i drzew. W ochronie przed nadmiarem słońca lub nadmierną ekspozycją pomogą nam lite i ażurowe zadaszenia, pergole, czy rozwieszone żagle. 

Nasz taras a otoczenie

Ważnym aspektem, który musimy brać pod uwagę podczas planowania jest istniejące otoczenie. Znacząco wpływające na wygląd naszej przestrzeni ogrodowej, czy tarasu. Nasłonecznienie, zacienienie, bliskość sąsiedniej zabudowy, ciągów komunikacyjnych, czy ukształtowanie terenu są czynnikami, które częściowo narzucają docelowy kształt naszego tarasu. Warunki te wpływają na rodzaj roślinności, który możemy zastosować oraz lokalizację elementów osłaniających. Powinniśmy pamiętać także o tym, że w zabudowie wielorodzinnej Livigo, nasza prywatna przestrzeń ogrodowa, taras czy balkon są widoczne dla innych mieszkańców z różnych wysokości. Abyśmy czuli się dobrze, warto wyposażać je w elementy, które będą subtelną przesłoną zwiększającą nasze poczucie intymności. 

Oświetlenie

Życie w ogródkach, na tarasach czy balkonach niejednokrotnie toczy się również w ciepłe wieczory. Dlatego też powinniśmy pamiętać o uwzględnieniu oświetlenia, które umożliwia nam korzystanie z nich po zmroku oraz stworzy dodatkowy aspekt wizualny. Projektując punkty świetlne należy pamiętać o tym, żeby oświetlały nawierzchnie komunikacyjne oraz elementy, które chcielibyśmy podkreślić w przestrzeni. Tutaj warto zwrócić uwagę na pionowe elementy zdobiące takie jak rzeźby czy panele, a także roślinność, której podświetlenie pozwoli nam na uzyskanie wyjątkowego efektu wizualnego – mogą to być pnie i korony dużych krzewów, inne rośliny, czy rabaty o ciekawej formie. Każdy z oświetlonych punktów będzie stanowił akcent w kompozycji, dlatego unikajmy zbyt dużej ilości światła. Jego nadmiar będzie powodował zmniejszenie kontrastów, a w efekcie brak skupienia uwagi na elementach, które powinny zostać podkreślone. 

Ukształtowanie terenu i bioróżnorodność

Na inwestycji Livigo spotykamy się z sytuacją, w której nasze współne przestrzenie posiadają strome ukształtowania terenu. Powodem jest skarpa w obrysie działki budowlanej. Jej pochylenie sprawia, że wykonane jest konstrukcyjne umocnienie jej powierzchni. Do naszej skarpy, która położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie strefy użytkowej ogródków, warto skrupulatnie podejść do zaplanowania nasadzeń. Rośliny powinny umacniać jej powierzchnię, a także stanowić element zdobiący przestrzeń. Ważne jest, abyśmy pamiętali, że odbiór nasadzeń na skarpach różni się od kompozycji rabat na stosunkowo płaskim terenie. Są to nasadzenia bardziej wymagające ze względu na perspektywę, z której oglądamy kompozycję. Ewentualne braki w nasadzeniach będą bardziej widoczne niż na tradycyjnych rabatach. Dlatego ważne jest, abyśmy sadzili rośliny stosunkowo gęsto. Ich systemy korzeniowe będą wiązały podłoże oraz umożliwią stworzenie zwartych kompozycji cieszących nasze oko. Obecnie na rynku ogrodniczym mamy dużą dostępność roślin ozdobnych, które odpowiednio zaaranżowane, zaspokoją każde oczekiwania.

Podczas aranżacji skarpy, zalecam wziąć pod uwagę dobór gatunkowy składający się z różnych grup roślinnych. Planując nasadzenia z krzewów należy wybierać odmiany o ograniczonym wzroście. Ich docelowo mniejsza wysokość spowoduje, że będą dobrze harmonizowały z innymi niewysokimi gatunkami stanowiąc dla nich tło i uzupełnienie. Ułatwią też pielęgnację, ponieważ nie będziemy zmuszeni do ich częstego przycinania lub wyeliminujemy je całkowicie. Krzewy stanowią najważniejszą grupę umożliwiającą stabilizację podłoża ze względu na głęboki system korzeniowy. Warte wkomponowania będą jednak także byliny. Duża dostępność gatunków i odmian umożliwia wykonanie nasadzeń ozdobnych w całym okresie wegetacyjnym ze względu na naprzemienność kwitnienia. Taki dobór wpłynie też na zwiększenie bioróżnorodności naszego złożenia, wartościowej pod względem przyrodniczym. W tym celu warto zwrócić się do projektanta zieleni o wykonanie fachowej kompozycji.

Autor:
Dorota Lademann
Inż. arch. krajobrazu
d.lademann@outlook.com